Konkurs „Elektryzująca Pasja” edycja 1

I-sza edycja konkursu – ROK 2007/2008

Konkurs „Elektryzująca Pasja” – początek wspaniałej przygody

W szkolnych murach i klasach, kryje się mnóstwo młodych, zdolnych ludzi przepełnionych wyjątkową pasją. Tworzą, projektują i cierpliwie konstruują, mając nadzieję, że pewnego dnia wcielą swoje oryginalne pomysły w życie. Taką możliwość daje im udział w konkursie ,,Elektryzująca Pasja”. Z jednej strony – Program jest szansą dla młodych projektantów na zaprezentowanie swoich umiejętności szerokiej publiczności, a z drugiej – unikalną okazją do dalszego rozwoju zainteresowań technicznych.

Pomysł na konkurs ,,Elektryzująca Pasja” nie powstał w jeden dzień. Można powiedzieć, że tworzony był miesiącami. Na początku prac projektowych firma ELEKTROTIM S.A. przeprowadziła badania ankietowe wśród uczniów szkół oraz wywiady z nauczycielami. Na tej podstawie zostały sformułowane główne założenia Programu – umożliwienie uczniom zdobycia wyższych kompetencji zawodowych oraz ułatwienie im odnalezienia się na rynku pracy po ukończeniu nauki. Tak powstał program ,,ELEKTROTIM Szkołom”, którego celem jest wprowadzania trwałych, odpowiedzialnych zmian w najbliższym otoczeniu – na terenie Górnego i Dolnego Śląska. Rok 2007 był pierwszym rokiem działań konkursowych, który upłynął pod znakiem wielu niezwykle ciekawych i owocnych spotkań z kadrą pedagogiczną oraz uczniami klas elektrycznych i elektronicznych. Na spotkaniach rozmawialiśmy o aktualnych potrzebach w Szkołach, wymaganiach runku pracy i wspólne projektowaliśmy działania mające stanowić podstawę programu społecznego. Aby wspomóc Szkoły w bieżącej działalności firma ELEKTROTIM przekazała również specjalistyczny sprzęt, przeznaczony do wyposażenia pracowni zawodowych.

Od pomysłu do realizacji

Punktem wyjścia jedynego w swoim rodzaju konkursu była „pasja”, która przyświeca także działaniom pracowników firmy ELEKTROTIM. Jak stwierdził Pan Andrzej Diakun, Prezes ELEKTROTIM S.A.: ,,W firmie od dawna istniała tradycja wspierania aktywności młodzieży. W roku 2007 nadaliśmy naszym działaniom nową formę. Jest nią autorski długoterminowy program współpracy naszej firmy z technicznymi szkołami średnimi we Wrocławiu. Program wrocławski jest pierwowzorem, według którego będą tworzone podobne programy w innych miastach Polski”. W styczniu 2008 r. rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu „Elektryzująca Pasja”, w ramach którego uczniowie podzielili się swoimi zainteresowaniami, pasjami i marzeniami z szerokim gronem osób i wydobyli swoje niezwykłe projekty na światło dzienne. Okazało się, że młodzi ludzie właściwie inspirowani przez nauczycieli i zachęcani do działania przez potencjalnych pracodawców są pełni entuzjazmu i pomysłów. Udowodnili to także uczestnicy I edycji Konkursu, którzy zaprojektowali m.in. lampę plazmową, zdalnie sterowanego robota, stronę internetową, muzykę elektroniczną …

Zwycięzcy I edycji konkursu

W ramach I edycji „Elektryzującej Pasji” do zmagań konkursowych przystąpiły cztery szkoły z terenu Wrocławia. W każdej z nich, spośród grona nauczycieli, wybrano Koordynatora, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem konkursu. Wśród zgłoszonych prac dominowała forma prezentacji w programie Power Point, ale pojawiły się również prace pisemne, projekt strony internetowej, film oraz kompozycja muzyczna. 27 marca 2008 r. wyłoniono Największych Pasjonatów I edycji Konkursu.

Jarosław Olenicz z Zespołu Szkół nr 18, laureat I miejsca i Największy Pasjonata 2008 roku, zaprojektował m.in. lampę plazmową, robota oraz zamek cyfrowy, w ramach projektu ,,Lutownica największym przyjacielem człowieka”. Najlepszą pracę w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych przygotował Michał Wójcik. Jego projekt pt. „Elektronika Praktyczna” przedstawiała elektroniczne pasje młodego projektanta. Pierwszą nagrodę w Dolnośląskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego uhonorowano Rafała Grochowskiego za projekt ,,Hobby a elektronika”. Zwycięzcami w Zespole Szkół nr 4, okazali się Łukasz Prusakowski i Konrad Ślęzak, którzy wspólnie przedstawili projekt ,,System Instalbus KNX, instalacja i technika komunikacji magistralnej w gabinecie szkolnym”.

Uroczystość w Ratuszu Miejskim

25 kwietnia 2008 r., w Ratuszu Miejskim we Wrocławiu, uroczyście została zakończona I edycja konkursu „Elektryzująca Pasja”. Podczas spotkania młodym laureatom wręczono nagrody m.in. laptopa, sprzęt sportowy, edukacyjne programy komputerowe, a także pamiątkowe dyplomy. Zgromadzonych gości przywitał Pan Andrzej Diakun, Prezes Zarządu firmy ELEKTROTIM S.A. Następnie Pani Lilla Jaroń z Wydziału Edukacji UM Wrocławia, opowiadała o współpracy przedsiębiorców ze szkołami. Natomiast prof. Sobierajski z Politechniki Wrocławskiej, przedstawił możliwości, jakie osobom z wykształceniem technicznym stwarza dzisiejsza sytuacja gospodarcza. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali publiczności swoje dokonania, przedstawiając projekty na forum.

Najważniejsze statystyki, dotyczące I edycji „Elektryzującej Pasji”

23 młodych i zdolnych Pasjonatów wzięło udział w I edycji konkursu „Elektryzująca Pasja”:

  • 13 uczniów samodzielnie przygotowało projekt
  • 10 uczestników pracowało w parach
  • 18 prac, ukazujących wyjątkowe koncepcje oraz zainteresowania uczestników, nadesłano łącznie w ramach I edycji konkursu

 

4 szkoły z Wrocławia przystąpiły do udziału w „Elektryzującej Pasji”:

 

  • Zespół Szkół nr 4, ul. Powstańców Śląskich 210/218, Wrocław
  • Zespół Szkół Elektrycznych i Teleinformatycznych, ul. Hauke Bossaka 21, Wrocław
  • Dolnośląski Zakład Doskonalenia Zawodowego, ul. Wiśniowa 81, Wrocław
  • Zespół Szkół nr 18, ul Młodych Techników 58, Wrocław

 

12 nagród przyznało Jury w ramach I edycji Konkursu

Zespół Szkół nr 18 (ul. Młodych Techników 58):

I MIEJSCE – Jarosław Olenicz, projekt: „Lutownica największym przyjacielem człowieka”

II MIEJSCE – Maja Mazik, projekt: „Dokąd zaprowadzi nas elektronika..”

III MIEJSCE – Paweł Kuczek, projekt: „Elektronika w wędkarstwie”

 

Zespół Szkół nr 4 (ul. Powstańców Śląskich 210/218):

I MIEJSCE – Łukasz Prusakowski, Konrad Ślęzak, projekt: „SYSTEM INSTALBUS KNX instalacja i technika komunikacji magistralnej w gabinecie szkolnym”

II MIEJSCE – Przemysław Stec, Maciej Regel, projekt: „Wykonanie układu sterowania silnikiem 3 fazowym za pomocą rozrusznika oraz falownika”

III MIEJSCE – Marcin Komarski, projekt: „Elektryka a moje hobby”

 

Dolnośląski Zakład Doskonalenia Zawodowego (ul. Wiśniowa 81):

I MIEJSCE – Rafał Grochowski, projekt: „Hobby a elektronika”

II MIEJSCE – Karol Ostrowski, projekt: „Pasja muzyczna”

III MIEJSCE – Adrian Litra, projekt: „Niezbędnik elektronika”

Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych (ul. Gen. Hauke-Bosaka 21):

I MIEJSCE – Michał Wójcik, projekt: „Elektronika praktyczna”

II MIEJSCE – Michał Klimowicz, Dawid Kunicki, projekt: „Połączenia elektroniczne i światłowodowe”

III MIEJSCE – Damian Wesołowski, Andrzej Idziak, projekt: „Urządzenia audio”

 

6 wyróżnień specjalnych zostało przyznanych w ramach Konkursu:

W Zespole Szkół nr 18 (ul. Młodych Techników 58) wyróżnienia otrzymali:

  • Rafał Kempa
  • Sebastian Grabowski
  • Mateusz Wein
  • Przemysław Konieczny

W Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych (ul. Gen. Hauke-Bosaka 21) wyróżnienia otrzymali:

  • Kamil Ligudziński, Michał Krawczyszyn
  • Mariusz Niedźwiecki